CareerCon logo

Kariera IT |30.09.2020|

Edycja Ogólnopolska

Zapisz się  
84 dni
19 h
01 min
19 sek

Kariera IT - podsumowanie I półrocza 2016

18
Sierpień
admin

Nadeszły w końcu wakacje i chwila odpoczynku, ale jako że pierwsze półrocze 2016 roku już za nami, to czas na małe podsumowanie :)

Chcemy, żebyście wiedzieli, że robimy wszystko, aby nie były to zwykłe targi pracy. Co prawda jest to spore udogodnienie, że w jednym miejscu i czasie można zapoznać się wieloma ofertami pracy. Wiele osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w IT, nie ma pojęcia jaka jest ich wartość na rynku, czego mogą oczekiwać od pracodawców i w jakim kierunku powinni iść, żeby osiągnąć jak najwięcej w życiu zawodowym. Zatem luźny charakter takich spotkań pozwala porozmawiać z pracownikami firm IT w atmosferze zupełnie innej niż na normalnej rozmowie kwalifikacyjnej – bez zbędnego stresu, na luzie. Rekruterzy na stoiskach starają się jak najbardziej wychodzić do potencjalnych kandydatów i zachęcać ich do nawiązania kontaktu.

Należy jednak pamiętać o tym, że branża ta ciągle się rozwija i trzeba być zwyczajnie na bieżąco. Nie wystarczy, jak w przypadku niektórych innych zawodów, po prostu nauczyć się fachu i robić go przez całe życie. Dlatego podczas każdego naszego wydarzenia odbywało się kilkanaście prelekcji merytorycznych, a uczestnicy mogli zdobyć cenną wiedzę i wskazówki od specjalistów. Prelegenci starali się jak najlepiej podzielić swoim doświadczeniem i wspólnie z uczestnikami omówić ważne zagadnienia. Na scenie Kariera IT nie raz pojawiali się znani w całej Polsce speakerzy, tacy jak między innymi Dariusz Kalbarczyk, Krzysztof Ścira, Łukasz Grala, Konrad Kokosa. Tutaj można by wymienić naprawdę wiele nazwisk, bowiem przez ostatnie miesiące przeprowadzonych było naprawdę wiele prelekcji. Podsumowanie liczbowe znajdziecie na samym dole artykułu :)

Aby spotkania były jeszcze bardziej atrakcyjne dla uczestników, każdorazowo staraliśmy się zapewnić dodatkowe atrakcje, czyli pokazy technologii (m.in. gogle VR, roboty, drony, druk 3D itp.) oraz konkursy z nagrodami. Nie każdy na co dzień ma szansę wypróbować najnowszych technologii na własnej skórze albo wygrać powerbank czy MacBook. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie ze strony wielu lokalnych organizacji (np. hackerspace) i firm, które w ramach współpracy chętnie prezentowały swoje projekty i produkty.

A jak wyglądało zainteresowanie Karierą IT przez ostatnie pół roku? Frekwencja zależała oczywiście od wielkości miasta, a liczby wahały się od 250 do 600 uczestników. Należy podkreślić, że w Warszawie czy Krakowie targi te odbyły się już kilkadziesiąt razy, natomiast w Białymstoku była to dopiero druga edycja. Poniżej miasta, gdzie organizowane były wydarzenia, i przybliżona liczba osób biorących w nich udział.

liczby uczestników


Jak pokazuje powyższa grafika, wydarzenia Kariera IT cieszyły się sporą popularnością i wiele osób z chęcią w nich uczestniczyło. Z wypełnianych przez uczestników ankiet wynika, że udział w targach traktowali jako produktywnie spędzony czas i inwestycję w swoją karierę. Jako główne czynniki, które wpływały na pozytywną decyzję odnośnie uczestnictwa, to przede wszystkim: ciekawa oprawa merytoryczna, możliwość wzięcia udziału we wstępnej rekrutacji w kilkunastu firmach w jednym miejscu, bezpłatny udział oraz luźna atmosfera wydarzenia.

A kim właściwie są uczestnicy? Nie będzie chyba niespodzianką, że prym wiodą mężczyźni, aczkolwiek ostatnio pojawia się coraz więcej kobiet, co niezwykle nas cieszy. Średnia wieku wynosi 24-35 lat, co również nie powinno nikogo dziwić. Specjaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem raczej nie potrzebują takich wydarzeń, bowiem są wyławiani przez rekruterów głównie poprzez zawodowe portale społecznościowe. Aczkolwiek również pojawiają się podczas targów, tylko w roli Prelegentów, co wspominane było powyżej.

Przy rejestracji uczestnicy określają swoją specjalizację, dzięki czemu można zobaczyć, kto najczęściej brał udział w targach Kariera IT. Przedstawia to poniższy wykres:Ciekawa jest również informacja, jakie technologie i języki wykorzystują na co dzień osoby biorące udział w spotkaniach. Nie zauważyliśmy znaczącej różnicy w zależności od miasta, zatem podane dane są średnią ze wszystkich wydarzeń w I połowie 2016 roku. Jak widać, pokrywa się to z ogólnodostępnymi raportami odnośnie popularności języków programowania – Java na pierwszym miejscu.Podsumowując, ostatnie pół roku było udanym okresem dla Kariery IT i widać, że cały czas jest zapotrzebowanie na tego typu wydarzenia, co tylko motywuje nas do ulepszania kolejnych spotkań i zapewniania zainteresowanym targami dodatkowych wartości. Najlepszą nagrodą za wykonaną pracę są informacje zwrotne od uczestników, którzy dzięki tym targom dostali wymarzoną pracę. Czas zatem na przygotowanie następnych edycji w II półroczu 2016!Więcej informacji o wydarzeniach Kariera IT znajdziecie niezmiennie na stronie www.careercon.pl

Here is a collection of places you can buy bitcoin online right now.